Hur det kom sig att vi är där vi är


Församlingen bildades 1918 hos fru Hilda Dahlberg, på Stationsgatan 25 i Borlänge. Möteslokal i Borlänge var temlparlokalen, och i Kvarnsveden först i en matsal, sedan i Folkets hus. De hade även möten i Domnarvet, Lennheden, Dufnäs, Romme, Gustafs, Tjärna, m.m. Församlingens första pastor hette Kristian Nielsen och var från Stockholm.

Första lokalen

1929 flyttade man in i en egen lokal på Wallingatan 18. Bygget var ett rekordbygge. Man började efter midsommar och invigde den 22 december. Kyrkan hade två salar. Den större salen rymde 300 personer och den mindre 100 personer. Dessutom fanns två lägenheter. Kyrkan var förberedd för läktare.
1946 byggde man om plattformen.

Namnbyte

1945 beslöts att ändra namn från Elimförsamling, till Pingstförsamlingen i Borlänge.

Ny kyrka

Den 24 oktober 1962 togs första spadtaget för den nuvarande kyrkan på Wallingatan 22. Den 28-29 september 1963 invigdes kyrkan.

Renovering och utbyggnad

Den 21 maj 2001 startade utbyggnaden och renoveringen av kyrkan. Den invigdes våren 2004.

Läs vår jubileumsbroschyr från vår 100-årsjubileum 2018 (pdf-fil)

Fredaxz (åk 4-6)

OBS! Nu finns det information om barnlägret i augusti!


Vi hoppas på att kunna komma igång efter COVID-19.

Välkommen med!

Fredaxz är en träff för dig som går på mellanstadiet.

Detta är Fredaxz: vi har alltid någon rolig, utmanande AKTIVITET på gång. Vad våren kommer innehålla kan ni snart läsa om här. Varje tillfälle fikar vi och har en ANDAKT, där vi lär oss om och med Jesus.

Ledare. Amanda, Henric, Fredrik & Anton

För mer info och frågor kontaktas Amanda Stevens; amanda@borlange.pingst.se, 073-646 42 16

Ta gärna med en kompis och häng på!!!

Relaterad information

Gunilla Sehlin

073-981 57 18