Du är här:Start > Blogg > Vilken helg!

18 nov tisdag

Vilken helg!

Jag känner en stor tacksamhet över helgen som gick. I söndags när vi firade gudstjänst var kyrksalen välfylld, faktiskt en av de mest välbesökta under året. Här fanns alla åldrar med; barn, ungdomar, unga vuxna, medelålders, äldre.

Allt vad som kan finnas med på en gudstjänst fanns i stort sett med, så som: lovsång, barnvälsignelse, dop, predikan, söndagsskola för barnen, nattvard, förbön. Efter gudstjänsten åt vi tårta och hälsade då också ett helt gäng nya medlemmar välkommen till församlingen.

Dagen, för vi höll på ganska länge, andades stark Guds närvaro, fest & glädje och framtidstro. Jag ser an framtiden med stor förväntan på vad som fortsatt ska ske i vår församling och i vår stad.

Kategorier

Pastorernas blogg

Om bloggen

Andréas, en av församlingens pastorer, delar här tankar och funderingar som gäller församlingen, vardagslivet och olika händelser i smått och stort.