11 jun torsdag

Församlingen tar aldrig semester!

Det är sommar och semestertider, men vår församling tar aldrig semester.

Församlingen är ingen lokal utan den består av människor. Vi bor runt omkring i stan och överallt där vi bor och arbetar har vi en längtan, vilja och ambition att representera Jesus och tala om Jesus för våra medmänniskor.

Jesus har vi också med oss på semestern. Att vara kristen är fascinerande. Den Gud som vi tror på, som är livets ursprung finns med oss varje dag och är intresserad av varje människa. Att lära känna Gud är livsförvandlande, att få sin synd förlåten, att få vara fri, att bli ett Guds barn - att få tillhöra Honom, det är det bästa som finns.

Vi vill göra Jesus känd, trodd och efterföljd i vår stad Borlänge.

Nu under sommaren firar vi gudstjänst i vår kyrka varje söndag kl 11.00. Välkommen att fira tillsammans med oss!!

Kategorier

Pastorernas blogg

Om bloggen

Andréas, en av församlingens pastorer, delar här tankar och funderingar som gäller församlingen, vardagslivet och olika händelser i smått och stort.