6 nov torsdag

Handla som en lärjunge

I söndags var jag med som deltagare i gudstjänsten. Jag och min familj hade kommit hem till Borlänge mitt i natten, och tanken var egentligen att ta en sovmorgon. Men jag vaknade ändå Ä och kunde helt enkelt inte låta bli att gå till kyrkan, trots att jag hade semester.

Nyligen mötte jag några frågor kring besök i vår kyrka: "Vad ska man ha för kläder?", "Kostar det något?" och "Behöver man ta med något?"

Det var så nyttigt och roligt att få möta dessa frågor. För oss som är vana kyrkobesökare kan sådant kännas självklart, men för någon som kommer för första gången är det ofta ett stort steg. Min reflektion efter samtalet var att personen inte tyckte att något var konstigt Ä inte ens att vi står upp i lovsången eller lyfter händerna Ä när man bara förklarar varför vi gör det.

Själva gudstjänsten var fylld av en underbar atmosfär och en varm gemenskap mellan människor i alla åldrar. Den här söndagen blev jag särskilt glad över att se så många unga vuxna i lovsångsteamet. Andréas ledde mötet med trygghet och värme, och Per Gillberg predikade starkt om utrustningen för en lärjunge Ä om hur den helige Ande vill ge oss det vi behöver. Jesus är vår förebild, vårt mönster.

Det var en gedigen och uppbyggande predikan Ä du kan gärna lyssna i efterhand genom klicka på denna länken: Till Predikan

Efteråt var fikat ett naturligt förlängning av gudstjänsten. Människor dröjde kvar, delade livet med varandra och bad tillsammans. Det berörde mig att se Ä så viktigt att vi tar oss den tiden, lyfter varandra och bygger gemenskap.

Detta för mig till söndagens tema: Handla som en lärjunge.

För lärjungaskap handlar inte bara om att lyssna, utan om att leva Ä att omsätta tron i handling, mitt i vardagen.

Av Daniel Oscarsson

Pastor och föreståndare

073-433 71 60
daniel@borlange.pingst.se

Om bloggen

Andréas, en av församlingens pastorer, delar här tankar och funderingar som gäller församlingen, vardagslivet och olika händelser i smått och stort.